Palírna Talisker

Na březích zátoky Loch Harport se rozkládá malebná vesnička Carbost, která je domovem jediné palírně na ostrově Skye. Palírně, která za své whisky získala nejedno prestižní ocenění. Palírně Talisker.

Už od dob, kdy se v Taliskeru poprvé zatopilo pod kotli, čerpá palírna základní tekutý materiál z jedenadvaceti podzemních pramenů na "Jestřábím kopci" (v gaelštině Cnoc nan Speirag), který se zvedá do výšky nedaleko palírny. Měkká voda pocházející z těchto pramenů je bohatě nasycená rašelinou a dává whisky Talisker tak osobitou chuť.

Výroba

Ohromné množství vody není zapotřebí pouze jako základní složka destilátu, ale také k naplnění kondenzačních kádí, kterých mají v Taliskeru pět. Jsou vyrobeny ze dřeva a každou hodinu do nich proudí 75 tisíc litrů chladné vody z říčky Carbost Burn.

Palírna Talisker používá k destilaci 5 kotlů. Tento nezvyklý počet je pozůstatkem z dřívějších dob, kdy se v palírně pálila whisky 3x. Od této metody se postupem času upustilo a whisky Talisker se destiluje pouze 2x. Zbytek výrobní technologie zůstal po desetiletí zachován. Dokonce i po velkém požáru v roce 1960, kdy téměř celá palírna shořela. Při rychlé rekonstrukci tehdejší mistr palírník nechtěl nic riskovat, a proto nechal vyrobit naprosto identické kopie původních destilačních kotlů i s jejich svéráznými rameny ve tvaru U. Nové kotle začaly produkovat destilát už po necelých 2 letech od velkého požáru.

Historie

Historie palírny Talisker se začala psát v roce 1830, kdy ji založili bratři MacAskillovi - Hugh a Kenneth. Dle tehdejších záznamů SWIR (Scotch Whisky Industry Record) byl Talisker jednou z osmi licencovaných palíren na ostrově Skye. Dvě století rušného dění v odvětví přežil pouze on.

V průběhu historie palírny se vystřídalo několik názvů - Carbost odkazující na místo, kde palírna sídlila nebo MacAskill's podle bratrů zakladatelů. Osud Taliskeru byl mnohokrát nahnutý a je k podivu, že dnes prosperuje lépe než kdy dříve. V roce 1857 zažila palírna bankrot a za 500 liber ji koupil Donald McLellan, ten 1863 zkrachoval a za 500 liber ji koupil John Anderson, který ji i zrenovoval. Další v sérii bankrotů následoval v roce 1879, kdy ji za 2500 liber koupil Roderick Kemp a v roce 1898 se palírna spojila s Dailuaine. Následovaly 2 dekády provozu než se palírna v roce 1925 stala součástí DCL (Distillers Company Limited). Po četných sloučeních firmy přešla nakonec k UDV (United Distillers and Vintners), a je tak nyní ve vlastnictví koncernu Diageo, kde je součástí programu Classic Malts of Scotland.

Whisky Talisker

Whisky Talisker ztělesňuje ducha a veškerý charakter skalnatého, větrem bičovaného a bouřkami zužovaného ostrova Skye i jeho silných a nezlomných obyvatel. Whisky Talisker je opravdu výjimečná a své plnoletosti dosahuje už v základním desetiletém plnění.

Navštivte palírnu

Web: www.taliskerwhisky.com
Adresa: Talisker Scotch Whisky Distillery, Carbost, IV47 8SR, Velká Británie
Návštěvnické centrum: Brány palírny Talisker jsou návštěvníkům otevřeny prakticky celý rok, výjimkou jsou pouze svátky a "sezóna ticha", která bývá od konce února do konce března. Po uhrazení poplatku 7 GBP máte nárok na 45min prohlídku palírny, voucher na slevu v obchodu palírny a ochutnávku oceněné whisky Talisker 10 yo.